Black Angel – Carbon Orchid

Black Angel – Carbon Orchid

Karbonová černá orchidej, užitý i umělecký objekt. Temná tvář usmívající se krásy. Polička na solitérní nádobu, plazivý démonický květ, elegantní znepokojující dílo. / Carbon black orchid, an applied and artistic object. Dark face of smiling beauty. The shelf for solitary container, creeping demonic flower, elegant disturbing work.

Orchideje mám ve velké oblibě pro jejich bizarní květy, které připomínají různé ptáčky, hmyz nebo dokonce postavy. Orchideje napodobují morfologii hmyzu, aby nalákaly ty správné opylovače a odradily ty nevhodné. Ale my, lidé, v nich vidíme i postavy a nebo dokonce tváře, to je způsobeno psychologickým jevem, který se nazývá pareidolie   je to jev, při kterém si mozek na základě fantazie a zkušeností dokresluje neurčité prvky do smysluplných obrazů. Zvolila jsem si konkrétní druh černé orchideje, která se nazývá FREDCLARKEARA – Black Angel a byla speciálně vyšlechtěna v roce 2010 Fredem Clarkem v USA. Nyní je to orchidej, která má nejblíže černé barvě, protože v přírodě se jinak černá barva nevyskytuje – vždy jde o nejtmavší odstíny fialové či červené. Tento speciálně vyšlechtěný hybrid má uprostřed svého květu portrét jakéhosi démona, který se chechtá a mně to evokuje jakýsi výsměch lidstvu a jejich pokusům o ovládání přírody.

Vytvořila jsem charakterový portrét této orchideje jak na mě působí. Jelikož každou orchidej personifikuji a připisuji jim určité lidské vlastnosti jako naivitu, něžnost či namyšlenost, i u fredclarkeary vnímám její povahu – ta je pro mě zlomyslná, sebevědomá, elegantní a tajemná – toto jsem se snažila vystihnout skrz materiály a zpracování.

Okvětní lístky orchideje jsou z karbonového vlákna, které je pro mě luxusním a elegantním materiálem, který je temný až pekelný – vyrobený z uhlíku a s hadí texturou. Samotný portrét je pak ručně za tepla vymodelovaný na huti. Komplexně mi pak šlo o to vytvořit volný objekt nejasné funkce, který působí temně, divně, démonicky, ale zároveň groteskně. Dílo Black Angel slouží jako solitérní polička na vždy jednu konkrétní nádobu.

This piece, being on the verge between art and design, can be best described by a fin-de-siecle Prague-based writer Gustav Meyrink: “From a dark tangle of lush leaves arose a giant sneaking orchid. The face of a demon with thirsty lips, chinless, merely a shining pair of eyes and bluish maw. And this horrid vegetable face trembled on its shank, dangling as if it was laughing, staring at Mercedes´s hands. My heart stopped as my soul stared into the abyss. Do you believe that orchids have thoughts? At that very moment I did.” Gustav Meyring – Bologna Tears (short story)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s