Výhled z auta – Klauzurní práce

Klauzurní práce vytvořená ve čtvrtém ročníku na SUPŠS v Železném brodě.

1363787699dominika-petrtylova-vyhled-z-auta-objekt-malovany-sklarskymi-barvamiFoto: T. Hilger

IMG_0546

Pro svůj návrh klauzurní práce jsem si vybrala téma Inspirace realitou. Inspirace realitou pro mě byla jasným tématem. Realita pro mě osobně znamená krásu, barvitost a příjemné vjemy. Je plná detailů, kterých si na první pohled většina lidí nevšimne. Musíte se na ni umět dívat optimistickýma očima a hledat krásu i v obyčejných věcech a situacích. Ráda zobrazuji realitu, ale ne tu drsnou a syrovou, ale tu příjemnou a zajímavou. Občas i tu všední, kterou jiní považují za nudnou. Mezi moje oblíbené autory, kteří zobrazují realitu podobným způsobem, patří:Eberhard Havekost, Jason de Graaf či Tim Eitel. Realitu zobrazuji na papír, plátno a snažím se ji nově zachytit i na sklo.
K mému konečnému nápadu na klauzuru mě přivedla jedna obyčejná situace. A to, když mě můj táta jednoho deštivého dne vezl do Brodu. Museli jsme s autem zastavit v koloně a já jsem pozorovala výjev, který jsem už viděla mnohokrát. Zářivá brzdová světla auta před námi se odrážela a mihotala na mokré vozovce. Od té chvíle jsem začala inspiraci hledat ve světě aut. Přemýšlela jsem, že to co jsem viděla, bych ráda nějak ztvárnila i ve skle. Svoji myšlenku jsem stále formovala a zkoumala, až jsem došla k autům v nočním prostředí a k autům zachyceným ve velké rychlosti. Našla jsem mnoho nádherných fotek aut v noci, ze kterých byla cítit jejich rychlost, kdy se světlo lamp v pozadí mění jen na dlouhé barevné pruhy. Těmito fotkami jsem se inspirovala. Nejvíce mě zaujal úhel pohledu z místa řidiče. Okamžitě mě napadlo, že bych se mohla pokusit tento pohled namalovat ručně a realisticky, na dvě ploché tabule skla. Na tabulích by byl namalovaný interiér a exteriér, umístěný v určité vzdálenosti od sebe. Takže bych zobrazila výhled z auta.
Po řešení technologické stránky mého počátečního návrhu bylo rozhodnuto, že svůj návrh zrealizuji na skla oříznutá do takového tvaru, aby evokovala autoskla. Ještě jsem přemýšlela o rámečcích, či jiném krytu na obvod tabulí. Dospěla jsem k nápadu, že by se skla po obvodu obtočila černou těsnící gumou, což by zase o něco více připomínalo autosklo. Dále jsem přemýšlela, jak budou skla k sobě připevněná. Chtěla jsem použít větší kovové šrouby s tím, že vzdálenost vymezím matkami. Kvůli tomu by se do skla musely vyvrtat otvory. Tento nápad byl po drobných úpravách schválen. Kov jsem nechtěla zakrývat, protože mi připomíná součástky strojů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s