Moje sbírka motýlů – Maturitní práce

 

Petrtýlová_Dominika-Gabriel Urbánek.

 

Foto: Gabriel Urbánek

Pro svoji maturitní práci jsem si vybrala téma Skleněný obraz. Nechtěla jsem vytvořit klasický skleněný obraz, který by visel a omezoval diváka jen na jeden pohled. Mojí vizí bylo vytvořit obraz – objekt, který by stál a na který by se dalo dívat z různých stran.
Mám velice ráda přírodu, rostliny a zvířata. Především drobné živočichy, jako například hmyz.
Počet druhů hmyzu se odhaduje na 6-10 miliónů. A jistě mnoho jich čeká na své objevení. Hmyz je u lidí značně neoblíbený. Ze všech řádů hmyzu jsou jistě nejznámější a nejoblíbenější motýli. Na světě je asi 170 tisíc druhů motýlů, z nichž jen pouhá jedna desetina tvoří motýly denní. Lidé si je oblíbili pro jejich půvabný let a překrásnou a originální barevnost. Obdivují je pro jejich dokonalou proměnu z housenky v motýla, kdy motýl musí projít čtyřmi stádii, než se vyvine v dospělého jedince. Motýl v dějinách umění symbolizuje věčnou, křehkou, nepolapitelnou krásu, která trvá jen chvíli.
Mám také ráda holandské mistry, kteří rádi zobrazovali drobný hmyz jako jemný akcent a důkaz smyslu pro detail. Například Balthasar van der Ast či Adriaen Coorte.
Z našich autorů se motýly asi nejvíce zabýval Max Švabinský, který ilustroval knihy s motýlí tématikou.
Inspirací pro mou práci byli nadšenci, jenž chtějí motýlí krásu uchovat i za cenu smrti a motýly sbírají a vystavují ve skleněných vitrínkách. A právě taková entomologická sbírka se mi stala inspirací.
Vitrínky s motýly jsou většinou dřevěné, přizpůsobené pro zavěšení či pro uložení do speciálních skříní. Tyto vitrínky působí těžkopádně, ale jsou pro svůj účel jistě nejvhodnější. Mým záměrem bylo vytvořit objekt, který by působil odlehčeně a transparentně, proto jsem použila pouze sklo.
Verše o motýlech od Františka Hrubína a Petra Bezruče, vytvořené technikou pískování na bočních stranách objektu, podtrhují poetičnost hlavního motivu. Vybrala jsem si dva verše z básně Motýlí časy od Františka Hrubína a jeden verš ze Stužkonosky modré od Petra Bezruče.
Hlavním motivem jsou motýli, kteří přes zadní pískované sklo působí nejasně a tajuplně, zatímco z přední strany vidíme realistickou malbu. Druhy motýlů jsem si nevybírala náhodně. Malovala jsem převážně motýly z tropických oblastí. Vedle nejkrásnějších motýlů z tropů jsem umístila také několik motýlů, kteří se vyskytují v Evropě, abyste viděli, že i v České republice se najdou krásně zbarvení jedinci. Přesto je naším nejběžnějším motýlem poměrně obyčejný bělásek. Možná, že mi svým nudným zbarvením bohužel trochu připomíná běžného českého občana.
Nejdříve jsem si podle bezprostředního pocitu vybrala v encyklopedii dvacet motýlů, a poté je namalovala v životní velikosti na čtvrtku velikosti A2, v přesných vzdálenostech od sebe. Výsledek se mi líbil, a proto jsem se rozhodla, že podobný rozměr využiji i ve skleněném provedení.
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s